pátek 19. října 2012

Monotyp

Monotyp je taková chytrá horákyně mezi grafickými technikami. Nemá příliš pravidel, je velmi variabilní a dá se tisknout jen omezeně (zhruba dvakrát).
Nejdříve si opět připravíme papír  na tisk.

Monotyp se tvoří na kovovou destičku, nejčastěji zinkovou nebo měděnou, která se nemusí leštit, protože malujeme přímo na ní hlubotiskovou barvou, naředěnou lněnou fermeží nebo terpentýnem, při čemž jsou obě složky pořádně propojené a smíchané dohromady pomocí malé zednické špachtle. Barvu pak většinou nestíráme nebo ji stíráme jen tam, kde ji nechceme vůbec. Před nanášením barvy můžeme na destičku vytvořit i něco technikou suché jehly a ve výsledku tak propojit více technik dohromady. Barvu/y lze nanášet vlastně čímkoliv a vytvářet si tak na povrchu různé struktury například hrubou látkou, štětcem, špachtličkou, houbičkou... Do nanesené barvy můžeme vyrývat kontury nebo stínovat celé obrázky. Platí ale, že je vhodné mít barvu v syté vrstvě, aby se dobře vytiskla, ne však v tlusté vrstvě, která by pak pod tlakem lisu mohla "rozpliznout" vytvořené dílko.

Tiskneme grafickým lisem nebo knihařským lisem na vlhký papír, který jsme po vytáhnutí z vody pořádně vysušili "baličákem". Na tento papír dáme ještě další suchou čtvrtku, navrch filc a můžeme tisknout.

Nakonec nesmíme zapomenout vytištěný mokrý obrázek nalepit pomocí papírové lepící pásky na malířské prkno, aby se nám při schnutí nezvlnil. Přilepujeme po celém okraji od shora dolů a nesmíme tam mít vzduchové bubliny.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za všechny komentáře!