středa 24. října 2012

Laková technika

Laková technika - moje oblíbená, je velmi efektní a výsledek téměř vždy působí tím správným uměleckým dojmem.

Předem si opět připravíme do misky s vodou papír, na který budeme tisknout. A ani tentokrát se neobejdeme bez kovové destičky, nejčastěji zinkové či měděné, kterou nemusíme leštit, výsledek pak bude zajímavější. Pokud chcete mít destičku hladkou a čistou, je nutné ji nejdřív vyleštit.

Na destičku si můžeme předkreslit motiv tužkou. Dále už tvoříme bílým lesklým Balakrylem, který není ani potřeba ředit. Mě osobně se v tomhle případě nejlíp pracuje se špějlí. Trochu Balakrylu si odleju do kelímku, špejli do něj namáčím a dělám na destičku kontury předkreslého obrázku. Je dobré Balakryl nanášet v trochu silnější vrstvě,  lépe pak po svém obvodu přijme barvu, kterou na něj budeme nanášet, dobře se otiskne do papíru a vytvoří reliéf.
Špejlí nebo čímkoliv jiným (houbičkou, hadříkem se strukturou, štětcem...) tedy tvoříme na destičku obrázek, do nanesého Balakrylu můžeme i ztenčeným hrotem špejle dál kreslit a tvořit tak jemnější kontury a linky. Dají se dělat učiněná kouzla a výsledek je opravdu krásný.

Když je obrázek hotov, musí se Balakryl nechat ztvrdnou. Buď počkáme do druhého dne nebo si pomůžeme horkovzdušnou pistolí, možná trochu pomůže i obyčejný fén a schnutí tak urychlíme. Při tomto procesu se může stát, že pokud máme vrstvu laku tlustou, bude vlivem tepla bobtnat a praskat, což může ve výsledku vytvořit nečekaný zajímavý efekt a nebo se může dílo pokazit. Takže pozor na příliš tlustou vrstvu laku při nanášení.

 Připravíme si barvu. Barvou pak pokryjeme celou destičku pomocí látkového tampónu. Následuje špinavá práce, stírání přebytečné barvy. Postup je stejný jako u suché jehly. U lakové techniky je ovšem dobré nestírat barvu všemi směry, ale jen jedním směrem, kolmo na lakové kontury. Cílem je nechat barvu podél laku tak, aby vytvořila další konturu, která se pak vytiskne. Opět si můžeme pomoci i čistítkem na uši a pečlivě tak setřít barvu na malých plochách.

Když je hotovo, vysušíme si  papír pomocí "baličáku", na plochu grafického lisu umístíme matrici, na ní vlhký papír, přes něj suchou čtvrtku a na to všechno ještě filc.
Po vytištění vlhký obrázek nalepíme pomocí papírové lepící pásky na malířské prkno. Papír přilepíme podél všech stran pečlivě a bez vzduchových bublin, aby se nám při schnutí nezvlnil.

horkovzdušná pistole
Žádné komentáře:

Okomentovat